„Грците се големи безделничари , јадат најздрава храна во Европа“. Што од тоа е точно?

Ова лето, повеќето не поминаа низ античката земја Елада, а бидејќи навикнавме секое лето да летуваме во Грција, за некои беше тешко.
Да се потсетиме малку на начинот на живот во оваа земја, ви пренесуваме некои од најчестите заблуди за Грците што ги наведе порталот Грчки агол:

-Грците се неработници
Некако, реченицата дека Грците се невработливи, лесно се вкорени во нашиот народ. Често се случува кога рано да одиме во продавницата, да биде затворено, но има причина за тоа. Имено, многу Грци не работат во смени, барем не во локални продавници, затоа истите луѓе работат цел ден. Затоа, тие работат двојно понапорно. Ако продажен објект во туристичко место е отворен од пладне, тоа е затоа што тој објект ќе се затвори само околу полноќ, бидејќи туристите главно шетаат навечер по плажата, а разни продавници се отворени до доцна во ноќта поради нив.

-Грците се хранат здраво
Грците секојдневно користат маслиново масло, лимон, лук, оригано во исхраната. Вистина е дека Грците конзумираат голем број на здрави состојки секој ден, и како не може кога половина од нив ги имаат во дворот, голем број од нив имаат мала маслинка, мандарини и портокали на секој чекор, смокви и друго.
Но, Грците не можат без брза храна. Гирос, каламаки и сувлаки се продаваат на секој чекор. Можеби Грците немаат плескавица, но затоа јадат стек во пита – го пакуваат како гиро само наместо мелено месо има стек.
Грците не се големи љубители на супи и чорби, иако јадат зготвена храна. Тие претпочитаат да јадат леб и тестенини со малку месо или зеленчук. Можеби најголемиот недостаток кај Грците е времето за вечера. Имено, за време на летната жештина, навистина вечерат доцна во вечерните часови, 21, 22, па дури и 23 часот.
Што се однесува до појадокот, повеќето од нив денот го започнуваат со јогурт со овошје, ако не со овошје или два, сладок кроасан или тост леб и џем.

-Календар на грчката православна црква
Дефинитивно оваа заблуда е на врвот на листата на најчесто споменувани заблуди за Грција и Грците. Имено, вербата дека Грците го прифаќаат Грегоријанскиот календар се шири како молња.
Сепак, вистината е сосема поинаква. Имено, Грчката православна црква го следи Ревидираниот јулијански календар, односно Новиот јулијански календар, кој за нас Србите е попознат како календар на Милутин Миланковиќ, српски математичар, геофизичар, климатолог и астроном.
Во 1923 година, познатиот српски и светски научник направи нов ревидиран (реформиран) јулијански календар, кој веднаш беше прифатен од грчката православна црква, и поради неговиот творец, во грчките теолошки кругови сè уште се нарекува „српски календар“.
Така што „грчките браќа“, не го слават Божиќ во истиот ден со нас.

Author: P E

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *