Кралицата Елизабета ги доби најлошите вести за 2020 година, нејзиното срце е целосно скршено

Срцето на кралицата се крши со смртта на верниот миленик Вулкан Дорги. Со кого таа ќе ги мине празниците?

Само неколку недели пред Божиќ англиската кралица остана без едно од своите две верни кучиња. Тој е нејзино лојално милениче од 2007, што значи дека имало повеќе од 13 години.

Не се знае од што умрел Дорги. Ова е удар за 94 – годишниот монарх и сега покрај неа има само уште едно милениче – Кенди. Според некои извори, нејзиното височество ги обожава своите кучиња и затоа ова е удар за неа.

Последното куче кое го изгубила кралицатаво 2018 година е Вилоу кое страдало од рак. Вилоу е 14-та генерација од потеклото на Сузан, Корги, подарена на тогашната принцеза Елизабета за 18-тиот роденден во 1944. Таа имала повеќе од 30 за време на нејзиното владеење.

Вулкан и Кенди се од линија на Дорги воведени во кралското семејство кога дакелот на принцезата Маргарет се спарил со едно од кучињата на кралицата.

Тие се појавиле заедно со Вилоу на насловната страница на Vanity Fair во 2016 година, снимена од Ени Лејбовиц за да го прослави 90-от роденден на кралицата.

И во март едно од нив било видено како седи во скутот на кралицата кога се пресели од Бакингемската палата во Виндзор за да се изолира за време на заклучувањето.

Милениците на кралицата живеат во Винздор и Бакингемската палата и патуваат со неа. Ги храни сама, па дури и се’ уште сака сама да ги шета. Се вели дека ако Кралицата влезе со дијадема, тие лежеле беззакосно на тепихот; ако е во шамија, тие знаат дека е време да излезат.

Принцот Андру еднаш рекол дека кучињата ја одржуваат активна и тоа ја прави неверојатна за нејзината возраст.

Во 2015 година кралицата одлучува да престане да одгледува кучиња, но ова не го коментира во јавноста.

Веста за смртта на Вулкан пак, доаѓа откако пред неколку дена кучето на Вилијам и Кејт Мидлтон Лупо, починало. Тој им бил даден на парот како свадбен поклон во 2011 година.

Според изјавите во 2013 година Лупо, покрај Кејт и Џорџ бил еден од приоритетите за принцот Вилијам. Воедно тој споменува дека брзо се адаптирал и дека е среќен со нив.

Со оглед на рестрикциите со Ковид-19 пандеминјата, смртта на саканите миленичиња очигледно е дека ќе ја напават празничната сезона уште потешка. Двојката традиционално ја поминува празничната сезона со блиското семејство во Сандрингем, во Норфолк.Но, оваа година тие ќе се одречат од свеченостите и ќе останат во замокот Виндзор.

Сосема е разбирливо што кралицата и војводата од Единбург нема да ги искористат опуштените ограничувања, па ќе останат да слават сами без ниту едно од своите деца за прв пат од 1949 година кога тогашната принцеза Елизабета го остави едногодишниот Чарлс во Велика Британија за да може да биде со принцот Филип на Малта.

Принцот Чарлс и војвотката од Корнвол ќе го поминат Божиќ во Хајгроув, во Глостершир, иако очекуваат да ги видат кралицата и принцот Филип во Виндзор во одреден момент во текот на празничната сезона. Камила исто така ќе помине време со своето семејство.

Во регионите од ниво 2, како Виндзор, до шест лица од различни домаќинства можат да се мешаат на отворено. Ова значи дека кралицата и принцот Филип можеле да се сретнат со членови на семејството за јавање коњи или прошетки во замокот на замокот Виндзор.

Војводата и војвотката од Кембриџ најверојатно ќе го поминат Божиќ или во Анмер Хол, во Норфолк или во семејната куќа Мидлтон во Беркшир.

Принцот Едвард, грофицата од Весекс и нивните деца живеат во паркот Багшот, Сари, додека принцезата Ана и нејзиното семејство живеат во паркот Геткомб, во Глостершир.

Принцот Ендру е единственото од четирите деца на кралицата што живее во Виндзор.

Кралицата нема да присуствува на црковна служба на Божиќ со цел да спречи собирање на народот, но се очекува приватно да се поклони во приватната капела на замокот Виндзор.

Принцот Филип и кралицата ја поминаа годината со специјално прикажано домаќинство наречено „HMS Bubble“. Кралицата и војводата имаа летен одмор во Балморал во август, но поминаа помалку од половина од нивните вообичаени 10 недели во Шкотска поради ограничувањата на пандемијата, кои ги ограничуваа посетите на семејството и пријателите.

Author: Р К

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *