Одличен природен лек за висок крвен притисок – можете едноставно да го направите дома

Дали сте едни од оние лица кои патат поради високиот крвен притисок? Имаме одлична идеја како да го намалите, а воедно и да го подобрите вашето здравје.

Доколку не сте љубител на фармацевтски лекови, веруваме дека овој природен напиток дефинитивно ќе го обожавате.

Суперхрана која помага во борбата со високиот крвен притисок, покажаа две истражувања кои беа извршени неодамна.

Едно од нив е објавено во научното списание Journal of Academy of Nutrition and Dietetics. Две жени во постменопауза со висок крвен притисок шестн едели конзумирале доза прав од боровинки сушени со смрзнување, што е исто како конзумирање на свежи боровинки.

Резултатот покажал намален долен притисок за 6% и горен за 5%, како и зголемување на нитричните оксиди (кои ги шират крвните садови и ја подобруваат циркулацијата) од дури 69%.

Смути од боровинка и банана.

Оваа моќна комбинација е богата со антиоксиданси, како и калиум кој на природен начин го намалува високиот крвен притисок. Исто така, смутито содржи пробиотик и диетални нитрати.

Со антиоксиданси, оваа комбинација е преполна со калиум (кој на природен начин го намалува крвниот притисок), извор на пробитици како и диетални нитрати.

Состојки и како да го приготвите?

Се што ви е потребно е една шолја замрзнати боровинки, една зрела банана, една шолја обичен безмасен јогурт како и една шоја млад спанаќ.

Подготвувате така што ги ставате сите состојки во млендер и блендирате додека не добиете мазна, кремаста текстура.
Освен што е исклучително ефикасен во борбата против високиот крвен притисок и подобрувањето на вашето здравје, ова природно смути е и неверојатно вкусно.

Author: Р К

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *