Силен земјотрес ја погоди Грција: Епицентарот недалеку од познатиот грчки остров (ФОТО)

Грција доцна вчеравечер ја погоди силен земјотрес.

Европмедитеранскиот сеизмолошки центар соопшти дека потрес со јачина од 5,1 степени по Рихтер ја погодил Грција.

Како што наведува центарот, потресот бил регистриран на 38 километри од местото Кефалос на островот Кос.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри.

Земјотресот кој се случил во Грција нешто после 22 часот, бил почувствуван и во соседната Турција.

Author: Р К

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *