Шарли Ебдо на карикатура Меган Маркл ја претстави како Џорџ Флојд (ФОТО)

Францускиот магазин Шарли Ебдо предизвика бес откако ја искористи см.рт.та на Џорџ Флојд за да се придружи на тврдењата на Меган Маркл за раси.зам во британскиот ворец.

Сатиричниот магазин објави насловна страна на која е прикажана карикатура на кралицата која клечи на вратот на Меган Маркл, што е референца за см.рт.та на Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Насловот на насловната страница гласеше: “Зошто Меган ја напушти Бакингемската палата”, а во балончето над Меган пишува “бидејќи повеќе не можев да дишам”.

Сан одлучи да не ја објавува насловната од магазинот.

Новата насловна страна на Шарли Ебдо следеше откако Меган Маркл изјавила дека нивниот син не станал принц поради загриженост и разговори за тоа колку ќе биде темна неговата кожа кога ќе се роди.

Author: Р К

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *