Љубов долга 45 години : Шон Конери ја сакаше само неа

Познат по својот шарм, на шкотскиот актер Шон Конери не можеа да одолеат многу обожавателки, но тој беше верен само на една целиот свој живот- француската сликарка Мишелин Рокбрун Конери, со која беше во брак 45 години.

Парот се запозна во 1970 година во Мароко на турнир за голф. Искрата се појавила веднаш штом се сретнаа, но тие не започнаа врска веднаш. Тогаш таа беше во втор брак и имаше три деца, а Конери дотогаш се разведе од својата прва сопруга Дајан Силенто. Сепак, состанокот оставил длабок впечаток и за двајцата.

“Прво го видов од позади, тој беше добро изграден. Но, првиот ден не знаев кој беше или што било за него. Тогаш го сонував. Тој ме држеше во раце, и помислив: конечно мир. Следниот ден се вратив на турнирот и тоа беше сè “, изјави еднаш Мишелин за „Sun“.

По завршувањето на турнирот, и двајцата се вратија кај своите тогашни партнери, а само две години подоцна Мишелин беше изненадена од пораката во која тој ја поканил да се сретнат во шпанскиот град Марбеја.

“Помислив: Кој мисли дека е тој? Но, кога се видовме, тој ме погледна право во очи и ми рече:” Ми недостигаш. Не можам да престанам да размислувам за тебе и не можам да те заборавам “”, изјави таа за списанието „Heavy“.

Иако Шон штотуку го совладал францускиот јазик, а Мишелин се борела со англискиот јазик, ниту јазичната бариера не застанала на патот меѓу нив, ниту далечината, бидејќи таа тогаш живееше во Северна Африка, а тој во Холивуд.

“На почетокот ни беше тешко да се договориме. Таа во тоа време сè уште живееше во Северна Африка со своите деца. Во една прилика стоевме во различни редови на аеродромот, бидејќи пристигнавме со различни летови. Под бариерата што беше меѓу нашите редови, и ги видов нозете. Веднаш ги препознав и се обидов да се пробијам до неа”, рече актерот.

Тие се венчаа во 1975 година и се преселија на Бахамите во 90-тите години на минатиот век. Останаа заедно до неговата смрт. Иако во нејзините подоцнежни години, тие ја одржуваа својата романса и редовно одеа на состаноци, а Конери ја нарече љубовта на неговиот живот.

“Мишелин е неверојатна жена. Таа е љубовта на мојот живот”, рече тој во едно интервју.

Author: P E

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *