Џоковиќ купил дворец за 10 милиони евра: 8 купатила, базен, кино, СПА и волшебен поглед (ФОТО)

Нјадобриот тенисер на светот одлучи да се пресели од Монте Карло во Марбеја.

Новак Џоковиќ одлучил пред некое време да го промени своето постојано живеалиште и да од Монте Карло се пресели во Марбеја, каде во последно време често престојувал и тренирал.

Тука Џоковиќ ги поминав и првите денови од карантинот, а местото толку му се допаѓа што одлучил овде да купи и луксузна недвижнина.

Тоа е всушност и куќата во која и престојувал овде, со тоа што претходно ја изнајмувал, а сега одлучил да ја откупи и таа да биде во негова сопственост.

Процесот на купување започнал уште пред неколку месеци, а овие денови е очигледно и завршен, за што пишуваат шпанските медиуми, кои наведуваат дека Новак сето ова го чинело околу 10 милиони евра.

Вилата се наоѓа на најлуксузната локација во Марбеја, со неверојатен поглед на море и планини кои го опкружуваат местото. Има девет соби во главната куќа, како и осум купатила, додека постојат и две соби во куќата за гости.

Вилата има и огромен двор, со прекрасна градина која ја красат палми, базен и тениски терен.

Во внатрешноста на куќата постои голема теретана, место за забава и игри како билјард, пинг понг, кино и други.

Новак и неговото семејство во куќата на располагање имаат и приватен спа центар, бидејќи вилата е опремена со џакузи, сауна и турско купатило.

Вилата се наоѓа на само пет минути возење од центарот на Марбеја, но е скриена во мирен крај и опкружена со прекрасна природа, што Новак и неговата сопруга Јелена посебно го ценат.

Она што е веројатно и најспектакуларно е терасата, која е со огромна квадратура и има неверојатен поглед на морето.

Author: Р К

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *