Posted in Свет

Вучиќ: Нема да има нов земунски клан. Мафијата не е посилна од државата, нема да дозволам да ги убиваат и трујат нашите деца!

Оние што мислеа дека ќе не вратат во времето на 2000-тите и „Земунскиот клан“ беа грубо измамени, рече вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ и…

Continue Reading... Вучиќ: Нема да има нов земунски клан. Мафијата не е посилна од државата, нема да дозволам да ги убиваат и трујат нашите деца!
Posted in Дома Македонија

Пандев ќе биде прогласен за олимписки великан на МОК

Заради извонредните врвни спортски резултати и 20 годишна меѓународна афирмација на македонскиот спорт, Горан Пандев ќе биде прогласен за олимписки великан на МОК! Најдобрите македонски…

Continue Reading... Пандев ќе биде прогласен за олимписки великан на МОК
Posted in Дома Инспиративно Македонија

Трајко Стаматоски: Ние бoрците многу добро знаеме против кого се боревме и со какви жртви

Првото вистинско ослободување на Скопје со сопствени сили е под знакот на општата политичка состојба во земјава и светот, рече Трајко Стаматоски, претседател на Градскиот…

Continue Reading... Трајко Стаматоски: Ние бoрците многу добро знаеме против кого се боревме и со какви жртви
Posted in Македонија

“Дали знаевте дека 29 фирми блиски до Заеви не плаќале кредити на „Еуростандард“ и ќариле 13 милиони евра?”- ја праша Милошоски Гувернерката

На денешната надзорна расправа во Комисијата за финансирање и буџет во Собранието на која што гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска беше повикана да одговори на прашања од…

Continue Reading... “Дали знаевте дека 29 фирми блиски до Заеви не плаќале кредити на „Еуростандард“ и ќариле 13 милиони евра?”- ја праша Милошоски Гувернерката
Posted in Интересно Свет

Ова го нема во ниеден учебник по историја : интересни факти за основачите на Америка

Татковците-основачи на Соединетите Американски Држави ги поразиле Британците, ја создале Декларацијата за независност и основале држава која денес е една од најмоќните во светот. За…

Continue Reading... Ова го нема во ниеден учебник по историја : интересни факти за основачите на Америка
Posted in Uncategorized

Ужас : Пациент од Романија починал додека чекал на интензивна нега. Неговата последна порака е предупредување за сите

Романец на кого пред 10 дена му бил дијагностициран Ковид-19 и чие семејство распишало јавен повик за бесплатно место на интензивна нега, починал вчера во…

Continue Reading... Ужас : Пациент од Романија починал додека чекал на интензивна нега. Неговата последна порака е предупредување за сите
Posted in Инспиративно

Ако твојот збор не е лек, барем нека не биде ни отров

„Јазикот коски нема – ама коски крши“ – ова многу често го слушав како дете, иако секогаш самата реченица ми беше многу чудна. Но, за…

Continue Reading... Ако твојот збор не е лек, барем нека не биде ни отров
Posted in Интересно Свет

Избран за најдобар слаткар на светот, неговите чоколади чинат и повеќе од 100 долари

„World Pastry Stars“, италијанска организација на готвачи од земји познати по кондиторските производи и чоколади, му ја додели титулата најдобар слаткар на светот на Белгиецот…

Continue Reading... Избран за најдобар слаткар на светот, неговите чоколади чинат и повеќе од 100 долари
Posted in Интересно

Зошто не се сеќаваме на настаните од најраното детство?

Иако, според експертите, нашата личност се формира уште во најраното детство, малкумина имаат сеќавања од тој период од животот.   Како што растеме, ги забораваме…

Continue Reading... Зошто не се сеќаваме на настаните од најраното детство?
Posted in Познати

„Дуа Липа, ќе сфатиш ли дека ова е 21 век? “– Српски глумец ја обвини пејачката за провокација

  Британската пејачка со албанско потекло, Дуа Липа (25), го изненади регионот изминатите месеци промовирајќи „голема Албанија“, која предизвика лавина негативни коментари во Србија, Македонија,…

Continue Reading... „Дуа Липа, ќе сфатиш ли дека ова е 21 век? “– Српски глумец ја обвини пејачката за провокација