Posted in Иновации

Каков бизнис да започнам во Македонија кога ќе се вратам од Америка?

Во каков бизнис е најдобро да се инвестира, кога ќе се вратиш дома на Балканот, Србија, Македонија, Босна, Хрватска? Се повеќе млади решаваат да го…

Continue Reading... Каков бизнис да започнам во Македонија кога ќе се вратам од Америка?
Posted in Иновации Интересно Свет

Путин наспроти американскиот Pfizer и германскиот BioNTech : Руската вакцина е ефикасна повеќе од 90 отсто

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска изјави дека сите руски вакцини против коронавирус се ефикасни и најави дека Русија наскоро ќе ја регистрира и третата вакцина…

Continue Reading... Путин наспроти американскиот Pfizer и германскиот BioNTech : Руската вакцина е ефикасна повеќе од 90 отсто
Posted in Иновации Интересно Свет

Што ја одбележа 2020 година на научен план? Кои се најзначајните научни откритија?

Она што од научен аспект ја обележа 2020 година сигурно е трката во откривање на вакцина против коронавирусот од кој досега починаа над милион луѓе….

Continue Reading... Што ја одбележа 2020 година на научен план? Кои се најзначајните научни откритија?
Posted in Живот Иновации Интересно

Пронајдено функционално решение: Од пластичниот отпад може да се направат милијарда куќи

Компаниите „Џеј-ди-ес“ и „Отало“ патентираа технологија која овозможува производство на градежни материјали од 100 отсто рециклирана пластика. Склопија партнерство и со ОН Хабитат, а почетниот…

Continue Reading... Пронајдено функционално решение: Од пластичниот отпад може да се направат милијарда куќи
Posted in Иновации Свет

Брз како куршум : Јапонците го имаат најбрзиот воз на светот , достигнува 382 километри на час

Јапонскиот експериментален воз „Шинкансен“, наречен „воз-куршум“, беше тестиран минатиот вторник кога превезуваше локални новинари. Првиот тест на новиот воз наречен ALFA-X го изврши Источната јапонска…

Continue Reading... Брз како куршум : Јапонците го имаат најбрзиот воз на светот , достигнува 382 километри на час
Posted in Иновации

Научниците предвидуваат што не очекува после 2020 година: Доколку оваа година ви беше чудна, почекајте да видите што не очекува

Животот се менува брзо, новите технологии, новата опрема и новите производи набрзо стануваат составен дел од нашите животи. Она што им се чинеше невозможно на…

Continue Reading... Научниците предвидуваат што не очекува после 2020 година: Доколку оваа година ви беше чудна, почекајте да видите што не очекува
Posted in Иновации

Генијален изум: После ова, на никој нема да му бидат потребни клима уредите во домот

Научниците создадоа супер-бела боја која може да ги замени сите клима уреди во вашиот дом, и секако, без да потрошите ниту еден цент на ладење…

Continue Reading... Генијален изум: После ова, на никој нема да му бидат потребни клима уредите во домот