Posted in Наука

Се повеќе земји се откажуваат од употребата на оваа ваkцина, велат дека е потенцијално “штетна” за употреба

Соединетите држави, Европската унија и Јужноафриканската Република одлучиле привремено да ја сопрат употребата на ваkцината против ковид-19 на компаниите Џонсон и Џонсон, после извештајот за…

Continue Reading... Се повеќе земји се откажуваат од употребата на оваа ваkцина, велат дека е потенцијално “штетна” за употреба
Posted in Наука

Неколку причини зошто планетата Земја е округла: Ова не сте го учеле во училиште

Иако со ова не би се согласиле оние кои веруваат дека всушност земјата е рамна, таа навистина е округла. Во ред, не баш во вистинската…

Continue Reading... Неколку причини зошто планетата Земја е округла: Ова не сте го учеле во училиште
Posted in Наука

Опасен тренд: Се повеќе луѓе намерно се заразуваат со ковид-19 за да можат да го прават ОВА

Епидемиологот и шеф на словенечката стручна група за ковид-19 Матеја Логар предупредува да некои граѓани на таа земја сакаат да се заразат на било кој…

Continue Reading... Опасен тренд: Се повеќе луѓе намерно се заразуваат со ковид-19 за да можат да го прават ОВА
Posted in Наука

Што ги чека луѓето до 2040 година? Извештај на американските тајни служби, не открива добри вести

Луѓето во наредните децении мака ќе мачат со ковид, глад и немири. Болести, јаз помеѓу богатите и сиромашните, климатски промени и политички несогласувања, ќе претставуваат…

Continue Reading... Што ги чека луѓето до 2040 година? Извештај на американските тајни служби, не открива добри вести
Posted in Наука

Прекрасни вести: Можно е оваа ваkцина да штити доживотно од ковид-19

Шефот на Државниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија Гамалеј, Александар Гинцбург се надева дека имунизацијта со руската Спутник ВЕ, ќе гарантира доживотен имунитет. “Се…

Continue Reading... Прекрасни вести: Можно е оваа ваkцина да штити доживотно од ковид-19
Posted in Наука

Научниците конечно открија како можат да “подмладат” некој за 10 до 20 години

Шпанската компанија Грифолс се надева дека од крвната плазма на младите доброволци ќе извлече нешто многу вредно – сет на молекули кои би можеле да…

Continue Reading... Научниците конечно открија како можат да “подмладат” некој за 10 до 20 години
Posted in Наука

Оние кои примиле две дози од ваkцината ќе можат да одат во продавница и на фризер, оние кои не примиле, ќе седат дома

Луѓето кои се целосно имунизирани ќе може наскоро да ја повратат својата лична слобода и да се вратат во вообичаениот живот, изјави германскиот министер за…

Continue Reading... Оние кои примиле две дози од ваkцината ќе можат да одат во продавница и на фризер, оние кои не примиле, ќе седат дома
Posted in Наука

Планови за град на Марс: Во него се очекува наскоро да живеат 250.000 луѓе (ФОТО)

Компанијата АБИБОО претстави планови за првиот град на Марс. Градот наречена Нува Сити ја претставува првата заедница на Марс, а во него можат да живеат…

Continue Reading... Планови за град на Марс: Во него се очекува наскоро да живеат 250.000 луѓе (ФОТО)
Posted in Наука

Астроном има интересен план за одбрана на Земјата од астероид

Италијанскиот астроном и математичар, Клаудио Маконе, има интересен предлог како би можеле да ја заштитиме Земјата од астероид кој ќе пријде премногу блиску. На прашањето…

Continue Reading... Астроном има интересен план за одбрана на Земјата од астероид
Posted in Наука

Новото истражување открива: Ова е редоследот на симптоми од коpонавирус

Според истражувањето кое го спровеле истражувачи од Универзитетот во Јужна Калифорнија, симптомите на коpонавирус се појавуваат по овој редослед: -Температура -Кашлица и болки во мускулите…

Continue Reading... Новото истражување открива: Ова е редоследот на симптоми од коpонавирус