Posted in Свет

Долго чуваните тајни на Путин: Кои јазици ги учи, што прави во слободно време и што планира да прави во пензија?

Рускиот претседател Владимир Путин гледа странски канали за да го одржи своето знаење по германски и англиски јазик, а неколку пати неделно има кратки курсеви…

Continue Reading... Долго чуваните тајни на Путин: Кои јазици ги учи, што прави во слободно време и што планира да прави во пензија?
Posted in Свет

Оптимистични прогнози: Пушењето ќе се искорени во наредните 30 години

Според аналитичарите, за 10 до 20 години на многу пазари нема да има значаен број пушачи. Владите и тутунските компании се на иста страна во…

Continue Reading... Оптимистични прогнози: Пушењето ќе се искорени во наредните 30 години
Posted in Свет

НАСА: Земјата е безбедна уште најмалку 100 години од астероидот Апофис

Жителите на планетата Земја можат да се опуштат бидејќи американската вселенска агенција НАСА потврдила дека планетата е сигурна најмалку во наредните 100 години од астероидот…

Continue Reading... НАСА: Земјата е безбедна уште најмалку 100 години од астероидот Апофис
Posted in Свет

Еден град во Германија на поинаков начин се бори против ковид-19, и сите се многу среќни поради тоа

Германија се бори со третиот бран од пандемијата, но животот тече речиси нормално во Тубинген, каде што секој со негативен тест може да ужива во…

Continue Reading... Еден град во Германија на поинаков начин се бори против ковид-19, и сите се многу среќни поради тоа
Posted in Свет

Европската унија ја мобилизира својата фармацевтска индустрија, откако потфрлија, сега се обидуваат да го надокнадат изгубеното

Европската унија на 28 и 29 март одржа конференција со преку 300 компании од 25 држави членки, а целта е зголемување на капацитетите за производство…

Continue Reading... Европската унија ја мобилизира својата фармацевтска индустрија, откако потфрлија, сега се обидуваат да го надокнадат изгубеното
Posted in Свет

“Никогаш не сум излегла со другарки, ниту сум имала романтична врска”: Џенет веќе 70 години живее со својата мајка

Сега сме повеќе пријателки отколку мајка и ќерка, а Џенет и нејзината мајка Џоан сега заедно се вселиле во старечки дом. Кога Џенет Кокс (67)…

Continue Reading... “Никогаш не сум излегла со другарки, ниту сум имала романтична врска”: Џенет веќе 70 години живее со својата мајка
Posted in Свет

Трамп се враќа на голема врата: Неговите зборови денес израдува милијарда луѓе!

Трамп се враќа на социјалните мрежи, но со сопствена платформа. Повеќе не би сакал да биде зависен од доминантните социјалните мрежи. Поранешниот претседател на Америка…

Continue Reading... Трамп се враќа на голема врата: Неговите зборови денес израдува милијарда луѓе!
Posted in Свет

Бајден најави дека сите луѓе мора да бидат ваkцинирани: 90% од возрасните во САД, ќе се имунизираат до 19. април

Бајден ги предупреди граѓаните да ги зголемат мерките на претпазливост. Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека 90 отсто од возрасните граѓани на САД ќе можат…

Continue Reading... Бајден најави дека сите луѓе мора да бидат ваkцинирани: 90% од возрасните во САД, ќе се имунизираат до 19. април
Posted in Свет

Ова се најскапите градови за живот во Европа, погледнете на кое место се најде СКОПЈЕ

Ова се најскапите градови за живот во Европа, а помеѓу нив, се најдоа и неколку градови од Балканот. Белград се наоѓа на четвротот место на…

Continue Reading... Ова се најскапите градови за живот во Европа, погледнете на кое место се најде СКОПЈЕ
Posted in Свет

Милијардерите се откажаа од БИТКОИН, па сега инвестираат во ОВА, бидејќи неговата цена секојдневно расте

Постои еден метал кој оваа година ги остава сите позади себе – па дури и биткоинот. За инвеститорите, купувањето на овој редок метал е вистински…

Continue Reading... Милијардерите се откажаа од БИТКОИН, па сега инвестираат во ОВА, бидејќи неговата цена секојдневно расте