Posted in Храна

Постојано сме вареле турско кафе на погрешен начин, ова никако не смееме да го правиме

Еден мал детал менува се. Домашно, турско или македонско кафе, како што се нарекува овој пијалок кој традиционално се подготвува во секое домаќинство во Србија,…

Continue Reading... Постојано сме вареле турско кафе на погрешен начин, ова никако не смееме да го правиме
Posted in Храна

Ова не сте го знаеле: Што може да направи само еден морков за вашето здравје и организам?

Доволно е да изедете еден морков дневно и ќе забележите фантастични промени во вашиот организам. Сите нутриционисти ќе се сложат со тврдењето дека морковот е…

Continue Reading... Ова не сте го знаеле: Што може да направи само еден морков за вашето здравје и организам?
Posted in Храна

Ова се намирници со најмалку калории, можете да ги јадете кога и да посакате

Често копнееме по крцкави и пржени јадења кои секогаш предизвикуваат вишок килограми на струкот, покачен холестерол и висок крвен притисок, а пролетта е вистинско време…

Continue Reading... Ова се намирници со најмалку калории, можете да ги јадете кога и да посакате
Posted in Храна

Навалете: Неколку болести и здравствени проблеми од кои младото кромидче може да ве ослободи

Јадете го што повеќе, бидејќи тој е неверојатно лековит. Освен што помага кај настинката и намалувањето на високиот крвен притисок, младото кромидче има против воспалителни…

Continue Reading... Навалете: Неколку болести и здравствени проблеми од кои младото кромидче може да ве ослободи
Posted in Храна

Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка…

Continue Reading... Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак
Posted in Храна

Битолчанец во “Вегетаријански микс” пронајде глушец, јавноста згpозена (ФОТО)

Битолчанецот Ивица Чулакоски на својот профил на Фејсбук вечерва објави фотографија од глушец, кој како што тврди, бил во пакувањето “Ројал Микс” мешавина од зеленуци,…

Continue Reading... Битолчанец во “Вегетаријански микс” пронајде глушец, јавноста згpозена (ФОТО)
Posted in Храна

Само еден зачин е неопходен за неодолива кајгана

Секогаш понатаму ќе ја подготвувате на овој начин. Кога подготвувањето на кајгана е во прашање, многумина мислат дека доволно е само да се сматат и…

Continue Reading... Само еден зачин е неопходен за неодолива кајгана
Posted in Храна

Пчеларите откриваат неколку начини како да препознаете вистински мед, кој е 100% домашен и чист

Важно е да го препознаете. Иако поголемиот дел од купувачите сакаат да набават стоотстотен пчелин мед, поради невнимателното купување често завршуваат со погрешен производ. Со…

Continue Reading... Пчеларите откриваат неколку начини како да препознаете вистински мед, кој е 100% домашен и чист
Posted in Храна

10 намирници кои се одлични за вашиот имунитет и го штитат телото од вируси и бактерии

Храна богата со витамини може да помогне во зајакнување на вашиот имунитет. Превенцијата е најдобриот лек. Во продолжение на текстот прочитајте која храна ги содржи…

Continue Reading... 10 намирници кои се одлични за вашиот имунитет и го штитат телото од вируси и бактерии
Posted in Храна

Големи грешки кои ги правиме при готвење на замрзнат зеленчук

Не смееме да претераме со варењето на зеленчукот. Но, обрнете внимание и на следниве работи. За почеток, важен е самиот избор на замрзнат зеленчук. Кога…

Continue Reading... Големи грешки кои ги правиме при готвење на замрзнат зеленчук